středa 26. března 2008


Příští týden nastane můj den D. Holedbala jsem se totiž,že položit dlažbu umí každý zručný řemeslník a já řemeslník jsem.Čím se ale blíží termín pokládky,tím víc se obávám výsledku. Mno. Uvidíme.Všichni zedníci se těší, až začnu.Mají velké chlapácké řeči, ale já jsem rozhodnutá jim narušit jejich Macho ego. Doufám,že si nenaruším to svoje.
K práci mi byl přiřazen tchán.Oni mi snad opravdu nevěří!!
........................................................................................................................................................................
Parťák tchán se ukázal jako velmi potřebný člen týmu.I když jsem si pokládala dlažbu, míchala lepidlo a vyrovnávala sama, tchán měl rady nad zlato.Navíc mi dělal věci,které by mě zdržovaly: čištění dlaždic ,řezání. Chce to grif, cvik a hlavně rovnou podlahu.(ta naše nebyla) Proto ozubená stěrka neplnila vůbec svoji funkci.Lepidlem jsem musela dorovnávat dolík uprostřed místnosti.Místo 3 pytlů lepidla na místnost , jsem spotřebovala 5. S pokládkou dlažby jsem začala v ateliéru a tak případné nezdary by tak nevadily.Umíchat lepidlo taky není taková sranda.Než jsem rozmixovala vrtačkou půl pytle,tak jsem myslela,že mi upadnou záda. Ale ten výsledek stojí za to.Musím se pochválit,protože ať položím vodováhu příčně i podélně, je to rovné. Druhá místnost už šla jak po másle. Rovná podlaha mě přiváděla do radostných výskoků. Pokud se hecnu a budu pokládat i chodbu a kuchyň, dám si tu práci a ještě před pokládkou dám samonivelační hmotu.Díky ní je podlaha fakt rovná a ušetří to mnoho času a lepidla. Nakonec bych chtěla vzdát hol všem zedníkům,pokladačům,topenářům,vodařům,kopáčům.........Je to hrozná dřina.

stěhování


Dneska to bude o stěhování mého ateliéru.To sice není moc o rekonstrukci,ale návaznost to má. Jak už asi víte, v našem novém domě budu mít svůj ateliér keramiky.Rozhodli jsme se ,že moji vypalovací pec přestěhujeme z nynějšího ateliéru už do domu. Stěhujte pec o rozměru 86cm přes futra o velikosti 75cm!!!! Naše stěhovací četa čítala jednoho opilého zedníka(56 let),kamarád vazba,manžel atlet a jedna ženská,co jim do toho pořád kecala(já). Bylo to dost dramatické.A trochu i drahé.Shodili mi regál plný keramiky.Opilý zedník si myslel,že jsem taky opilá,protože jsem tomu začala smát. Pec stojí v domku a jedna noční můra je za námi. V eufórii jsem zdemontovala v dílně všechny skříně a regály.Jeden regál se zdemontoval sám i s keramikou.

neděle 16. března 2008

kuchyně



Zatímco můj muž mi večer líčí,kde všude vložil nosník, kde se jaká příčka zbourala, aby se zase o pár centimetrů zase postavila, tak já přemýšlím, kde si přivrtám věšák na utěrky v zatím neexistují kuchyni. A řeknu vám, že to vůbec není jednoduché vymyslet právě ty dodělávky.Jakou dlažbu, světla, vanu.Nejradši bych tam nejdřív měsíc bydlela, nasála tu atmosféru a teprve potom zařizovala. Jedno velké dilema je : jakou kuchyňskou linku.Obě jsou z IKEA(cena rozhodla), ovšem jedna je bílá lamino a druhá dřevěná hnědá. A tak jsem rozhodnutá si koupit jen korpusy a až tam budu bydlet, dokoupím si dvířka. Dneska jsem viděla dobrý tip v Mariane.Do dvířek staré skřínky vyvrtali dírky ve tvaru ornamentu květiny.Hodí se to jen ke starému nábytku. Z obyčejné skřínky se stal zajímavý kousek.

Dovětek: Jelikož vkládám články v době,kdy už půl roku bydlíme v domě, budu muset občas uvézt věci na pravou míru.Kuchyňská linka se koupila hned s dvířky a to – bílé lamino.Vrchní deska je pravý dub ošetřený olejem.A o dlažbě na zemi bude hned v dalším příspěvku.


Příští týden nastane můj den D. Holedbala jsem se totiž,že položit dlažbu umí každý zručný řemeslník a já řemeslník jsem.Čím se ale blíží termín pokládky,tím víc se obávám výsledku. Mno. Uvidíme.Všichni zedníci se těší, až začnu.Mají velké chlapácké řeči, ale já jsem rozhodnutá jim narušit jejich Macho ego. Doufám,že si nenaruším to svoje.

křížové klenby


Dneska tak ležíme s mužem po obědě v posteli(muž už je mírně ze stavby zmordovaný),listujeme v časopisech(o bydlení), a říkáme si,že kdybychom stavěli dům, nikdy by jsme si nemohli dovolit postavit zděný dům s klenbami.Kdybychom totiž stavěli,měli bychom stěží na skládačku ze dřeva. Křížové klenby jsme vyčistili až na cihlu a tím pádem se nedají přehlédnout.Trochu jsem se bále,že cihla bude ztmavovat místnost,ale zbylé boční stěny to prosvětlily. Světlost v domě jsem hodně řešila. Proto jsme se rozhodli ještě v obýváku přidat ke stávajícím dvěma oknům dvě okna,která jsou na pevno. Prostě jen okenní tabule o velikosti 160 na 130 cm.Tabule jsou směrem na zahradu a tak si nebudu připadat, jak ve výkladní skříni. V zimě budu koukat do krbu a v létě z oken na kytičky.Těším se. Jen někdy večer koukám po našem bytě a říkám si, že se nám tady žilo moc dobře. Ovšem to,,doma,, je tam,kde je můj muž a mé děti.A tak vzhůru do shánění lepenkových krabic......za 31 dní se stěhujeme!!!!! Soňa

sobota 15. března 2008

časopisy o bydlení


Občas si udělám radost a koupím si časopis Art and Decoration. Slintám nad stolky za nehorázné peníze. Ale pak jede můj muž kolem popelnice a vidí přesně takový stolek. Až uvidíte auto,které u kontejnerů přibržďuje a pak zas zrychlí, tak to jsme my. Máme jednu super rodinnou story. Můj muž jednou donesl domů staré židle,které kdysi sloužily jako sedadla v kině.Bylo to i s čísly. A jelikož jsme tehdy bydleli v 2+1 , tak jsem ho hned s nimi poslala zpět k popelnici. Po měsíci jsme jeli navštívit tchána na chalupu. A víte co měl ve stodole!!!! Ty židle!!!Geny jsou geny.
Napište mi vaše úlovky, pokud se nestydíte.

středa 5. března 2008

čísla


Druhou část budu věnovat anabázi vyřizování úvěru. Každá banka slibuje,že do 3 týdnů máte tolik peněz,kolik si jen budete přát. Ale jen do té chvíle,než jim předložíte vaše příjmy.Respektive svoje DAP,pokud jste osoby výdělečně činné. Rada první. Plánujete-li koupi domu nebo stavění a jste OSVČ, rok předem zaplaťe státu nehorázně vysoké daňě, i když jste vydělali jen zlomek. Jen tak totiž získáte ty správná bodovací čísla na získání úvěru. Nakonec jediná banka ,a to Česká spořitelna , byla ochotná půjčit takovým sockám,jako jsme my. Přihlédla i k tomu,že paušální výdaje nejsou skutečné výdaje.(živnostníci vědí o čem je řeč). Ze třech týdnů se řízení protáhlo na 2 měsíce. Majitelka domku byla trpělivá a tak nakonec všechno dobře dopadlo. Jsme vlastníci.Tedy vlastně banka a my budeme s bankou v těsném spojení ještě dalších 30 let.
Když už se banka laskavě uvolí, že vám půjčí, vy máte ústní dohodu,že vám domek prodají, tak je nejvyšší čas připravit předkupní smlouvu.Smluvní strany se zaváží , že se prodej uskuteční. Předkupní smlouva může mít mnoho podob,ale zavazující by měla být složená záloha a v případě ,že jedna strana od transakce odstoupí, záloha propadne ve prospěch druhé strany. My jsme měli výhodu,že paní prodávající si sama zaplatila realitku,která vypracovala kupní smlouvu a připravila všechny náležitosti pro banku. Ještě jsem si vzpomněla, jak se dá ušetřit ohledně úschovy složené zálohy.(mělo by to být na neutrálním místě). Banka si účtuje za úschovu 3800,- Taky se to dá uschovat u notáře(to nevím,kolik je) My jsme oslovili realitku s tím,že víme ,že v bance si berou 3800,. a za kolik by to uschovali oni. POZOR!!!Je velmi důležité vědět při každém jednání,kolik to stojí u konkurenece.To platí taky při jednání v zakázkách. Firma musí si být vědoma,že není jediná na trhu a tudíž musí konkurovat cenou. Konec s nudnými čísly. Nakonec jsme domek koupili v březnu, přesto že jsem začala vvřizovat úvěr na konci prosince.Letošní teplá zima nám umožnila hned na to vlítnout. Tedy,aby bylo hned na začátku jasno ,moje role v rekonstrukci skončila s vyřízením veškěrých papírových formalit. Od této chvíle, už rekonstruuje jen můj muž a kupa šikovných řemeslníků. Já chodím do práce,starám se o děti,o MC Majáček a večer se snažím být milá na svého muže. Začali jsme podřezem domu a izolací.Firma pana Pospíška nám odizolovala dům sakumprdum za 5 dní.Prozkoumali jsme veškeré možné způsoby , jak zbavit dům plísně . Nakonec jsme zvolili podřez domu a naražení vlnitých plechů do zdiva.První měsíc rekonstrukce bych nazvala demoliční.Každým dnem to bylo horší a horší.Vybourané příčky,otlučené omítky, díry ve stropech. První měsíc jsem se byla na domku podívat jen 3 krát.Hrozně mě ten pohled flustroval. Tento díl uzavřu radou: Mějte trpělivost s úředníky. Večer myslete na to,jak ten dům bude krásně vypadat. A když zjistíte ,že na to nemáte dostatek sil,energie,řemestníků - modlete se .


Tyto příspěvky o rekonstrukci nejsou pro ty, které irituje diletantství v pravopise. A je to pro všechny ženy, které rády mění potahy na sedačkách, stěhují nábytek, mění závěsky,tvoří, vrtají, brousí, listují časopisy a nakonec stejně koupí něco v IKEa, protože nic jiného a levného na trhu není. Pro muže, pro které je překážka výzva. Pro ty, co nikdy v ruce nedrželi pilku v ruce a přesto by rádi postavili dům a nebo aspoň budku pro ptáky.A hlavně pro ty, které zajímá , co obnáší rekonstrukce starého domu. část 1. Jak to všechno začalo. Nebýt mých koupěchtivých několika přátel, toužících po vlastním domečku, myšlenka na vlastní dům, by mě ani nenapadla. Máme totiž nááádherný, velký , slunný byt.Kdo za to ale opravdu může, jsou naši přátelé,kteří si koupili starý, malý domeček v Rychvaldě. Na celkovou rekonstrukci měli jen 30.000 kč a přesto do toho šli. Nakonec se to seběhlo hrozně rychle.,, Normální,, lidi, když chtějí koupit dům, se dívají na domečky, promýšlejí pro a proti. Ale to my né. My, městská jelita ,jsme se u druhého domku,který jsme shlédli, rozhodli, že ho bereme. Pro bližší představu, domek je z roku 1895 ,ale česká kutilská ručička udělala nevratný zásah do domu v roce 1960, což ve výsledku dopadlo katastrofálně. Ke klasické chalupě se šikmou střechou přistavěli krychli. Můj muž je ale velký optimista. Pravil.Všechno spravíme,vybouráme,natřeme a to vše za 3 měsíce. Musela jsem zapnout veškerou moji fantazii, aby jsem si představila, jak můj muž opravuje starý plesnivý dům, ač jsem od něj doposud viděla jen přivrtanou poličku. Rada na závěr: Nenechte se odradit vhledem. Všechno jde vylepšit. Co ale nezměníte , je místo. Proto si dobře promyslete dostupnost a okolí. Až později jsem zjistila,že je slyšet co deset minut brzdící vlaky. Starousedlíci mě ujišťují, že to brzy nebudu vnímat.