Lynchův druhý, komerčně neobyčejně úspěšný film, natočený podle vzpomínek pamětníků F. Trevese a A. Montagua. Vyprávění opřené o autentické materiály a skutečný životní příběh Johna Merricka (1862–1890), muže znetvořeného multiplexní neurofibromatózou, jenž byl atrakcí Londýna 80. let 19. století, je postaveno na „odhrůznění“ titulního hrdiny. Bizarní a krutý osud "sloního muže" Merricka je líčen s akcentem na humanistické vyznění příběhu jeho utrpení. Lynch pojal film jako odsouzení předpojatosti společnosti vůči "nenormalitě" a jako výzvu k přijímání odlišnosti. Film je černobílý a kamera F. Francise mu dává expresionistické ladění souznějící s jeho dramatickým obsahem. Roli "sloního muže" vytvořil v důmyslné masce John Hurt, další postavy vytvořili Antony Hopkins, John Gielgud a Anne Bancroftová, kteří svou účastí nesporně přispěli k úspěchu filmu, děsícího krutostí, jíž je člověk schopen, a dojímajícího údělem hrdiny.
Sloní muž premiérou v září 1980 zahájil své jednoznačně vítězné tažení světovými kiny (mimořádný ohlas zaznamenal v Japonsku!). Řada ocenění včetně tří cen BAFTA (za nejlepší film, pro Johna Hurta a autora výpravy Stuarta Craiga) a francouzského Césara za nejlepší zahraniční snímek pomohly tvůrcům Sloního muže strávit i skutečnost, že žádná z osmi nominací nebyla proměněna v Oscara. Sloní muž je filmem, který nestárne: dodnes se stejnou silou artikuluje nekonečný výkřik světa, který s ozdravným úděsem pohlédl do vlastní hrůzné tváře, kterou obvykle úzkostlivě skrývá pod kápí všednodennosti.
2 komentáře:
ahoj Soni, já se určitě dívat budu, naposled jsem to viděla, to jsem byla spíš malá, bych řekla:)), postupně jsem viděla snad všechny Lynche (oblíbenec), tak dnes si opráším Sloního muže
Bezva. Budeme se koukat spolu.
Okomentovat