Manuál pro kritiky mě přivedl k zamyšlení, čím se při navrhování řídím já.
Ok. Pár postřehů, které by se mohly hodit jiným designérům. Pár bodů pro kohokoliv, kdo pracuje v oblasti služeb.
1. Asi ta nejzásadnější věc, která bohužel nejde nacvičit . Buď to v sobě máte a nebo ne.
Je to úcta ke klientovi a vědomí, že on je zadavatel a investor .
Lidi nejsou blbí. I když se na ně budete usmívat sebevíc, vycítí, zda si jich vážíte a nebo ne.
2. Druhý bod se pojí s prvním. Dejte na svou intuici a pokud na první schůzce cítíte, že se vaše názory a představy diametrálně liší, běžte od toho. Navrhování je obvykle na několik měsíců a je škoda, aby jste se vzájemně trápili.
3. Pozorně čtěte první kontaktní mejl. Pokud se někdo odkazuje na mojí dřívější práci, je to velké plus.
S velkou pravděpodobností si budeme,,sedět" .
Naopak mejl poptávkový ve stylu - zjistím, který designér vyjde nejlevněji, se ode mne dočká zamítavé odpovědi.
4. Na první schůzce se snažte rozklíčit skutečné potřeby klienta. Ne všichni na začátku opravdu vědí, co chtějí. A nebo nemají dostatečný nadhled, aby se dokázali správně rozhodnout. Vyhraďte si dostatek času na schůzku.
Příklad: Nedávno jsme dodělali pokoj pro mladého muže. Původní zadání bylo, předělat pokoj na studentský. Probrali jsme životní rytmus rodiny , záliby a životní etapu, ve které se nacházeli jak rodiče, tak dospívající syn.
Nakonec jsem navrhla, aby syna odstěhovali do samostatného bytu, který měli o patro výše. Celkem radikální řešení, ale z mého pohledu ideální s výhledem do budoucnosti.
Moc dobře se nám pro ně pracovalo.
Těsně před Vánocemi paní majitelka dovezla vlastnoručně vyrobené perníky. Taková drobnost, ale dost mě to dojalo. Komu by se chtělo jet do cizího města, v takové zimě a jen tak ve dveřích popřát hezké Vánoce?
Jiný příklad: Původně chtěla majitelka vyrovnat stěny a zútulnit obývací pokoj.
Zbourali jsme celý byt:-)))
Př III: Majitelé chtěli koupit nemovitost, kterou bych jim pak zařídila. Celé jsem jim to rozmluvila. Přišla jsem sice o zakázku, ale rozhodování nesmí být na základě osobního prospěchu.
Peníze, to je jedno velké téma. Napíšu příště.
5. Lidé mají někdy fakt šílené nápady. A je na vás, aby jste jim s dostatečnou pokorou a moudrostí vysvětlili, že tohle řešení interiéru uškodí, popřípadě zničí celý koncept.
Vyhněte se zkratkovitým odpovědím, že to prostě nejde.
Důležité je vysvětlit, proč jste dali zrovna tento stolek a ne jiný. Mluvit o souvislostech, aby i majitel získal celkovou vizi o interiéru.
Pozor. Jeden můj klient má tak šílené nápady, že mě nejdřív úplně vyděsí, pak si to nechám uležet v hlavě, profiltruju a pak pár věcí skutečně realizujeme.
Klient by se nikdy neměl cítit trapně vyslovit nesouhlas nebo říct svůj nápad. Buďte v tomto směru vstřícní a sami je vybízejte, aby se k projektům směle vyjadřovali.
6. Pokud nemáte totálně otupělé svědomí a pořád ještě uvnitř cítíte ten hlas ( když není výsledek tak, jak by jste si představovali) zkuste to předělat, i kdyby to bylo několikrát za sebou . Tady asi nejvíc trpí Alice, protože často měním věci a ona pak musí modelovat nové tvary ve 3D.(máme obrovskou databázi 3D nábytku, který jsme nikdy nepoužily:-))
7. Jedna osobní schůzka nebo telefon vydá za 50 mejlů. U třetího e-mailu, kdy mám pocit, že se nehýbeme z místa, zvedám telefon a mluvíme . Každý měsíc protelefonuju jedny luxusní boty.
Není se čemu divit. Probíráme i knihy, dovolenou, přírůstky a jiné ,,interiérové" záležitosti.
8. Nejde to vždy, ale občas je fajn připsat do mejlu něco osobního. V tomto je jednoznačně lepší Alice. Nejenom, že neopomene klienta pochválit, ale připíše něco vtipného a odlehčujícího. Dělá to zcela přirozeně a nezištně. Občas jí nad hlavou probleskne svatozář.
Funguje to tedy tak, že já v bodech řeknu Alici, jak se co má řešit a ona pak napíše krásný mejl. Já jsem chrlič , ona ladič.
Pro dnešek stačí. Potěší mě, pokud se podělíte i vy o své postřehy.
(pracujte s lidmi, kteří Vás inspirují)